Víte, jak poznáte dobrý software od špatného? – Těžko.

Víte, za dlouhá a dlouhá léta jsem se (z hlediska správce sítě) potkal s mnoha programy nejrůznějších tvůrců z různých koutů zeměkoule. Překvapila mne stupidita tureckých programátorů, co vyžadovali účet k SQL serveru bez hesla, nadával jsem na hloupost řeckých programátorů, kteří neuměli použít pravé tlačítko myši, šílel jsem nad nápadem španělských programátorů, co si usmysleli ukládat licenci programu do registrů v HKEY_USERS\.default\software\NÁZEV_APLIKACE-ČÍSLO_LICENCE (ano, tato část registrů není pro uživatele přístupná k zápisu), a následně proto požadovali, aby uživatel na terminálu měl (jen pro účely registrace, samozřejmě) právo administrátora. Na terminálovém serveru… ach jo. Když jsem se jednou naštval a vytrasoval, co vlastně aplikace při registraci dělá, stačilo jenom přidat uživatelům oprávnění vytvořit si v této větvi registrů klíč a šlo to i bez administrátorských práv. Sice jsem u toho skřípal zuby tak, že to bylo slyšet určitě až na Gibraltaru, ale pořád lepší, než nechat se toulat po terminálech uživatele s admin oprávněním… byť sotva na den, dva, občas i týden než se uživatel s dodavatelem domluvil a licenci si aktivoval.
Kdyby ti programátoři dokázali aspoň říct na rovinu, co jejich aplikace chce, místo požadavku „uživatel musí být administrator“.
Ale jsou to jen programátoři, no…

Kdysi jsem tu psal o úžasné funkcionalitě, co objevili slovenští programátoři, a z níž měli neuvěřitelnou radost, když v roce 2008 (nebo tak nějak) konečně zaváděli víceuživatelské prostředí.

Smál jsem se hlouposti českých programátorů z firmy JežekSW, jejichž účetní program si si ukládal přihlášení k SQL serveru do registrů. Samozřejmě, že programátoři se chtěli připojovat k MS SQL pomocí účtu sa – tedy správce celého SQLka (si pánové museli trhnout nohou, páč ho nedostali). Ale aby nebylo té jejich hlouposti málo, tak nejen že si kde kdo mohl z registrů vyčíst uživatelské jméno a heslo k SQL serveru, ale po připojení k SQL serveru se dala velice rychle najít tabulka s přihlašovacími jmény, co se zdadávaly do přihlašovacího okna aplikace. A samozřejmě i  s hesly. A samozřejmě v plaintextu – tedy přímo lidsky čitelné formě… takže počítačově gramotnější člověk si mohl přečíst jméno i heslo hlavního účetního a… a třeba si poslat mimořádnou prémii, kdyby chtěl.
To bylo kolem roku 2010, ale nevěřím, že si to od té doby opravili. Nemohu to ovšem tvrdit s jistotou, protože naštěstí tento program už dlouho v žádné z mých sítí není.

Takže nenechte se mýlit tím, že vám program udělá, to co chcete – tedy že spočítá průměrné roční výdaje na prosazování genderově vyvážené politiky, nakreslí kočku na plochu, odhadne výsledky příští fotbalové sezóny, nebo třeba spočítá mzdy.
I špatný software totiž umí udělat ten svůj díl práce, ale nestačí to.
I špatné auto vás doveze k cíli, dokonce možná i pohodlně, ale neznamená to, že dobře a správně. Třeba během jízdy promítá na mraky nad vámi záběry z vašeho vyšetření prostaty či veselé video z návštěvy mamografu, pokud prostatu nemáte.
Nebo něco podobného.

Běžný uživatel, nebo hůře managor, sice takové věci často nevnímá, ale ony přesto existují a přivádí správce sítě krok za krokem blíž vysokému krevnímu tlaku a infarktu.
Takže slyšte dobrou radu: když vám správce sítě řekne, že program je špatný, protože to a to, prostě mu věřte a jednoduše se vykašlete na to, jestli dělá dobře tu jednu jedinou věc, o níž vám jde.

Občas není snadné poznat špatný program.

Občas je to jednoduché.

Ony určité indicie, kterak poznat opravdu špatný software, existují.

Tak například když někdo v návodu pro instalaci napíše větu: (cituji)

Poznámka:
Pokud chcete instalovat do jiného umístění než default C:\nuggetsw, zvolte„Vlastní“ a následně budete moci vybrat disk/adresář pro instalaci dle vaší volby.
Důležitá poznámka:
Pokud zvolíte vlastní umístění, dbejte prosím, aby cesta k adresáři neobsahovala mezeru, např D:\aplikace\mzdovy program\nuggetsw
[http://www.nuggetsw.cz/download/pdf/Nugget_5_instalace_server.pdf – čtvrtá strana nahoře]
Neschopnost vypořádat se s mezerou patří mezi excelentní znaky špatného softwaru. I když jde o pět let starý návod, už v roce 2000, tedy víc jak deset let před vznikem zmíněného návodu, si měl každý slušný program s mezerou v cestě poradit!

A kdyby to nestačilo, pak okno

Nuget001

s nezvládnutou češtinou už přímo křičí: „Jsem fakt mizerně napsaná aplikace! Nepouštěj mne, prosím!“

 

Ale co takový správce zmůže… účetní má aplikaci rád, účetní možná nic jiného neumí, nebo možná nechce umět, protože ta aplikace přece skvěle dělá to, co od ní účetní chce…

 

Nemůžete se divit, že správci sítí nebývají příjemně naladění lidé.

A už vůbec se nemůžete divit, že pokud se někde sejdou dva administrátoři, dříve či později začnou nadávat na tu verbež programátorskou.

 

Reklamy