Štítky

, , , , , , , , , , , , , , ,

Nedávno novinami proběhl článek, kde se psalo, že Česká republika má jedny z nejnižších daní z energií v EU. Sice tam nebylo přímo napsáno, že je to špatně, nicméně celkové znění článku bylo přesně v tomto smyslu.

Proč se asi takové články objevují? Opravdu si autor článku myslel, že bychom měli platit vyšší daně z elektřiny, uhlí, benzínu a nafty? Nebo ho k tomu někdo navedl? Chystá se další zvyšování daní?

Pojďme si zase trochu hrát na konstruktéry konspiračních teorií.

Schéma:

Začneme jednoduše. Nejprve řekneme, že jinde je lépe. Nu, jakkoli je to s podivem, mnoho lidí přesně na takovou informaci zbystří sluch a uvolní filtry. Pak řekneme, že jsme sto let za opicemi, Američany nebo Němci, nebo třeba i za Maďary a Poláky, protože u nás je něco jinak. Hrůza, že? Pak řekneme, že oni (ti, za kterými jsme těch sto let), chrání život, zdraví, životní prostředí, bojují proti globálnímu oteplování a tak. Pak řekneme, že my to neděláme. Pak řekneme, že bychom se měli zařadit do civilizovaného, západního světa a opustit postkomunistický svět. Tudíž musíme udělat totéž, co dělají oni.

Možné aplikace:

Kouření: V Americe zakázali kouřit v restauracích. Pak i v Anglii, Itálii, Francii. Oni jsou dobří, že to zakázali, my jsme hloupí. Chceme chránit zdraví. Musíme zakázat kouření, zařadíme se tak mezi civilizované země.

Komentář: V Americe spustili protikuřáckou kampaň, která se vymknula kontrole a ovládla svět. Ukázala totiž na nového nepřítele v době, kdy staří nepřátelé padli (pro kapitalistickou část světa ti zlí komunisté, pro socialistickou část světa ti zlí imperialisté). Lidé potřebují nepřítele.

Alkohol: V severských zemích se prodává alkohol jen ve specializovaných obchodech. Uvalili na alkohol velmi vysoké daně. Oni jsou dobří, že to tak dělají. Chrání zdraví. Musíme se jim alespoň přiblížit. Tak alespoň zvýšíme daně, zařadíme se tak mezi civilizované země.

Komentář: Finové a Švédové pijí jako Dáni (a naopak). Inu, je tam tma a alkohol je lék na depresi. S námi to nemá nic společného. Ale čas od času nám to předhodí, když chystají zvyšování daní z alkoholu.

„Zelená“ energie: V Německu, Rakousku a jinde podporují (nerentabilní) výrobu z obnovitelných zdrojů. Chrání životní prostředí, bojují proti globálnímu oteplování. Musíme to udělat taky. Zdaníme energii (a tím i vše ostatní) a podpoříme větrníky a fotovoltaiku. Hurá, taky jsme dobří, taky patříme do vyspělého světa.

Komentář: Globální oteplování je dalším z nepřátel lidstva, je „vědeckým“ ztělesněním prvního hříchu a důvodem, proč mají lidé platit a kát se, že žijí. Na globální oteplování lze svádět jak přírodní katastrofy, tak nadměrné výdaje na odstranění následků lidské činnosti.

Daně z paliv: V Německu mají vyšší daně z uhlí a ropy (vážně?). Z daní dotují zelené elektrárny. My to neděláme tak moc jako oni (díky bohům), ale to je špatně. Měli bychom danit více.

Komentář: Řekl bych, že se Němcům, potažmo německé vládě, nelíbí naše jaderná energetika a výhled, že budou na našich jaderných elektrárnách závislí.

Je třeba dále rozvádět témata jako břidlicový plyn (rozumný stát si ponechá své zásoby nedotčené, dokud je cena nákupu ještě přijatelná), předražená podpora cyklistiky jako hlavního dopravního prostředku, zbytečná dopravní omezení jako jsou retardéry, úseková měření, snižování rychlostí bez hlubšího významu, expanze kamerových systémů, či zrušení „osoby blízké“ (jak tomu v médiích říkají) a další?

Kolik lidí si všímá, že jak moc se schéma nástupu „veřejné diskuze“ a následné aplikace nových a nových omezení drží nastíněné „konspirační teorie“?

Bylo by zajímavé se dozvědět, odkud se berou novinové články, které předchází každému novému utahování opasků či omezování svobody. Nechce se mi věřit, že by tolik novinářů stálo na straně vyšších výdajů, nižší svobody a větší restrikce. Nechce se mi ani věřit, že za tím stojí nějaká šedá eminence. Nicméně jsem se přesvědčil, jak moc je nastíněný postup účinný a jak moc na něj lidé slyší.

Zkusíte najít další příklady?

(AD)

Reklamy