Štítky

, , , , , , ,

Krátké křesťanské poblouznění mám, díky bohům, již dávno za sebou. Přesto občas neodolám a při srážce s “echt” křesťanským článkem přidám svůj díl do diskuze, pokud pod článkem je.

I stalo se pozajtra. Totiž předevčírem. Brousil jsem si tak klidnými vodami cs.wordpress.com a tu mne do očí bacil titulek křesťané a naciszmus dneška. Hurá, říkám si. Křesťané taky neradi neonacisty. Copak o nich asi povídají. Nu, za podívání nic nedám, řekl jsem si a kliknul na odkaz.

Jauvajs!

Rána, která mne uzemnila, byla vskutku veliká. Asi jako když vás někdo praští bowlí. Víte co to je bowle? Takové to pití, které vypadá jako kompot, ale po kterém ráno děsně bolí hlava. Ale to už odbočujeme. Vraťme se ke zdroji té rány. Bylo jím hnutí Pro-Life, respektive jakýsi nadšenec z těchto řad, samozřejmě muž, který líčil jak prvně přednášel. Ponechme stranou, že přednášel bludy, na bludy má každý právo, ale srovnávat potraty s nacizmem? To už na mne bylo trochu moc a tak jsem reagoval.

Podotkl jsem, že křesťané se snaží mluvit do života druhých obdobně jako islamisté. Ano, přiznávám, že ne všichni. Ale to ani všichni islamisté. Jen většina. V obou kategoriích.

Podotkl jsem, že pokud chce autor srovnávat potraty s nacizmem, mohl by zkusit srovnat samotné křesťanství s nacizmem.

A podotkl jsem, že je dobře, že žijeme dnes, a nikoli ve středověku, o jehož návrat se náboženští fanatikové snaží.

Byl jsem velmi příjemně překvapen, že můj příspěvek publikovali.

Nu, ale pak někdo reagoval na můj příspěvek. Ano, tak jak jen křesťan mohl. Prý je křesťanství s nacizmem srovnatelné jako Mengele s Pasteurem. A že středověk byl jistě lepší než barbarský starověk.

Tak jsem tedy reagoval….

Nu, posuďte sami:

Aha, zatímco křesťan smí potraty srovnávat s nacizmem, srovnávat s nacizmem křesťanství se nesmí, že? Tak si proveďme krátké srovnání:

Nacizmus po uchopení moci:
1) Pronásledoval osoby nesouhlasící s režimem, tedy osoby jiné víry.
2) Pálil knihy, které se mu nehodily do "světonázoru", potlačoval vědy, které neodpovídaly oficiální linii.
3) Přesunul neněmecké národy do kategorie podlidí a začal je vyvražďovat.
4) Spustil světovou válku o nadvládu.

Křesťanství po uchopení moci:
1) Pronásledovalo lidi jiné víry. Dělalo to vlastně ještě v osmnáctém a devatenáctém století. Ostatně, dělalo by to dodnes, kdyby mělo dostatek moci.
2) Pálilo knihy, kriminalizovalo vzdělání jiné, než schválené církví. Vzpomeňme misionáře, kteří obratně ničili vše pohanské. Ostatně, do vzdělávání se snaží mluvit dodnes – připomeňme například nenávistné postoje k teorii evoluce.
3) Nevěřící posadilo do kategorie "těch hloupých", které je třeba zachránit i kdyby nechtěli. Ty, které nezískají… darmo mluvit. Vzpomeňme například čarodějnické procesy.
4) Spustilo války s pokusem ovládnout známý svět. Kolik bylo jen křížových výprav a dalších válek "za víru"?

Opravdu se tyto dva totalitární režimy tak liší?

A k barbarskému starověku, mno, za starověku nebylo všechno ideální, ostatně, ani dnes není. Srovnejme jen věci obecně známé o starověku (starý egypt, mezopotámie, řecko, řím…) s křesťanskou dobou. Ve starověku:
* Kvetly však vědy a vzdělání – zastavil to až nástup křesťanství.
* Ke vzdělání měla přístup většina svobodného obyvatelstva – až křesťanství uzavřelo vzdělání jen pro vyvolené.
* Z otroka se mohl stát svobodný člověk, z chudého zámožný a vlivný. Až křesťanství uzavřelo lidi v kastách určených narozením.
* Sex byl přirozenou součástí života – až křesťanství ho začalo tabuizovat, protože lidé ovládaní studem jsou zranitelnější a snáze se jim vládne.

A to jsem se ani neobtěžoval nějak podrobnými rozbory – například jak až vlivem protestantské morálky, kdy došlo k uvolnění moci církve, nastal první předprůmyslový a následně průmyslový pokrok. Jak se katolická církev snažila získat zpět své mocenské pozice a snaží se dodnes…

Nu, není divu, že tuto reakci již nepublikovali. Srovnání těch nejmarkantnějších bodů je očividné. Zjednodušující, jistě, ale očividné.

Vězte, že právě reakce na toto srovnání by mne zajímala. Zvláště od člověka, který si tak odvážně vzal do úst slova jako vražda a nacizmus.

Ale jako vždy, když dojde na lámání chleba…

 

Nu už se těším, až zase někdy narazím na nějaký křesťanství velebící článek.

 

Díky Bohům, že už nemáme ve školách povinné hodiny náboženství. Já měl občanskou nauku… no, aspoň že učitelé i učitelky ji flákaly jak na základní, tak na střední škole.

 

 

Místo zviřátka nakonec, jeden do katolíků rýpanec:

V irskom Dubline place na kostolnych schodoch maly chlapec. Uvidi ho kostolnik a pyta sa ho:
"Co sa stalo, chlapce?"
"Zomrela mi mama", odpoveda chlapec.
"Och, to mi je velmi luto", vravi kostolnik, "nechces ist dovnutra za Otcom O´Reilym?"
"Dakujem velmi pekne, pane", odpoveda chlapec, "ale sex je to posledne, na co mam teraz chut".
Reklamy